Anemi Hangi Tahlille Belli Olur ?

Vücut dokularına oksijen taşımakla görevli olan Hemoglobin (HGB) miktarının cinsiyet ve yaşa göre olması gereken değerlerin altına düşmesine anemi denir. Anemi hastalığı düşünülen kişilere, hekimler tarafından çeşitli kan tahlilleri yaptırılır.

Anemi (Kansızlık) Nedir? 

Vücut dokularına oksijen taşıyan Hemoglobin (HGB) miktarının cinsiyet ve yaşa göre olması gereken değerinin

hemoglobin
hemoglobin

altına düşmesidir. Anemi hastalığı düşünülen kişilere, hekimler tarafından çeşitli tahliller yaptırılır.
Anemi düşünülen hastada ilk yapılması gereken tahlil Hemogram(Kan sayımı)dır. Otomatik kan sayımı cihazları Hemoglobin (HGB), Hematokrit (HTC), Eritrosit sayısı (RBC), Eritrosit indeksleri (MCH, MCHC, MCV, RDW), Trombosit sayısı (PLT), Lökosit sayısı (WBC) ve Lökosit Formülü’nü çok kısa sürede ve büyük bir doğrulukla ölçebilmektedir.
Retikülosit sayısı da kan üreten kemik iliğinin çalışması hakkında fikir verir. Anemi tedavisinin takibinde retikülosit tahlili hekimler tarafından sık olarak istenmektedir. Retikülosit yüzdesinden daha çok mutlak retikülosit sayısı önemlidir.
Akut kanama, hemolitik anemi, tedavi altındaki demir eksikliği anemisi, folat eksikliği ve pernisiyöz anemilerde yüksek bulunabilir.

Ayrıca anemi tanısında aşağıda belirtilen tahliller de de önem taşımaktadır.

  • Transferrin Reseptörü (sTfR);
  • Ferritin,
  • Total demir bağlama kapasitesi (TDBK) ,
  • Serum demiri,
  • Periferik Kan YaymasıAnemi tanısı veya şüphesi  olan hastalar, tercihen Hematoloji kliniklerinde muayene olup gerekli tahlillerini yaptırmalıdır.