Ayak Burkulmasına Ne iyi Gelir ?

Rahatsız ve özellikle topuklu ayakkabı giydiğimizde, engebeli yollarda ayak burkulma tehlikesi yaşayabiliriz. Ayağınız burkulduğunda ağrınız hafifletecek bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Burkulmanın boyutu önemlidir. Çok şiddetli ağrı, şişme, kızarıklık, morarıklık gibi sorunlar var ise doktara gitmeniz gerekebilir.
Eğer sadece yumuşak doku ödemi veya az ağrılı bir durumsa, bu yöntemler ayak burkulma sorununuza iyi gelebilir.
Buz Torbası
Buz veya buz torbası, burkulma da kullanılan en basit ve en etkili çözümlerden biridir. Buz torbası

buz torbasi
buz torbasi

veya dondurulmuş sebze torbaları burkulan bölgeye doğru bir beze sarılarak 10 dakika boyunca uygulanabilir. üç gün boyunca her gün sık sık uygulayabilirsiniz. Buz, soğuk kan damarlarını daraltır ve böylece ağrı, şişlik ve kanamanın azalmasına yardımcı olur. Damar hastalıkları ve diyabet gibi problemleriniz var ise buz uygulaması yapmadan önce doktorlarına danışmalıdır.
Soğan yöntemi
Bir adet kuru soğanı parçalayarak, iki bardak zeytinyağının içine koyun. Soğanı yumuşayana kadar pişirin. Temiz bir bezin üzerine koyduğunuz karışımı burkulan yere sarın. Soğan uygulaması iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.
Sıkıştırma yöntemi
Sıkıştırma ile şişlikler engellenebilir. Elastik bandajlar ile çok fazla sıkıştırmadan  burkulan bölge sarılır. Çok sıkı bandajlar kan akışını kısıtlar ve alanın şişmesine neden olabilir. Yatmadan önce bandaj çıkarılmalıdır.
Yüksekte tutmak
Yaralı bölge yüksekte tutularak olası şişlikler azaltılabilir. Ayak bileğindeki yaralanmalar için ayağın altına bir yastık konabilir. Yüksekte tutulduğunda bölgede kan birikimi az olacağı için burkulan yer daha az şişer.
Zeytin yöntemi
Zeytin ile de ayak burkulmasına bitkisel tedavi uygulayabilirsiniz. Zeytin, tuz, soğan ve sarımsağı ezin, burkulan alana sarın. Kokudan rahatsız olma ihtimalinizden dolayı bu işlemi gece yatarken yapmanız daha iyi olacaktır.
Maydanoz yöntemi
Maydanoz ezilerek lapa haline getirilir. Buzdolabında bir süre bekletilir. Ardından soğuk kompres olarak burkulan alana uygulanır. Ağrının yanı sıra olası iltihabın azalmasına da yardımcı olur.
Zeytinyağı yöntemi
Unu ve zeytinyağını yoğurarak lapa kıvamına getiriyorsunuz ve burkulan bölgeye hazırladığınız lapa ile yavaş yavaş masaj yapıyorsunuz. Bu yöntem ağrılarınızın kısa sürede geçmesine yardımcı olur.
Sabun yöntemi
Kullanılmamış yarım kalıp sabunu 1 bardak alkolle karıştırın. Merhem kıvamına geldiğinde bir beze koyarak, burkulan ayağınıza sarın.