Ayak Şişmesine Ne iyi Gelir Bitkisel

Ayak şişkinliği bir çok kişinin yaşamış olduğu problemdir. Çoğu zaman fazla ayakta durduğumuzda meydana gelmektedir.

Ayaklarımızda görülen bu şişkinlik, dokular ve kaslar içerisindeki sıvı birikiminin sonucunda oluşmaktadır. Sakatlanma, yüksek kan basıncı, gebelik ve ağır yük taşıma ayaklarımızın şişmesine sebep olabilir.

Ayak Şişmesi Neden Olur ?

Ayak şişmesinin bazı sebepleri,

  • İlaçların Yan Etkilerinden
  • Gebelik Dolayı
  • Yaralanma
  • Hastalıklar (Kalp hastalığı, karaciğer, böbrek hastalıkları…)
  • Kan pıhtılaşması
  • Enfeksiyon

Ayak şişmesine ne iyi gelir ?

Masaj: Sağlık uzmanları ılık su ile yapılan masajın ayak şişiklerine iyi geldiğini söylemektedirler.  Enfeksiyondan dolayı şişlik oluşmuşsa hijyen maksimum düzeyde sağlanmış olması gerekir.

Egzersizler: Basit egzersizler yaparak ayağınızdaki şişliği giderebilirsiniz. Egzersizler, problemin aynı zamanda kalıcı olmasını engellemektedir.

ayak-sisligine-maydonoz-nane
ayak-sisligine-maydonoz-nane

Maydonoz: Maydonozda bolca mineral ve vitamin bulunmaktadır. Maydonoz etkili bir idrar sökücüdür. Maydonoz tüketimi ile birlikte enfeksiyondan dolayı oluşan şişliklerin iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Karahindiba:  Maydonoz gibi etkili bir idrar söktürücü olan karhandiba su toplamasını engelleyerek şişmenin azalmasını sağlar. Karahandiba çayı şişin azalmasına yardımcı olur.

Nane:  Nanenin ferahlatıcı kokusu ayakların rahatlamasını da sağlar. Naneyi suda iyice kaynatın ve dayanabileceğiniz sıcak suda ayaklarınız yıkayın. Daha sonra soğuk nane suyuyla tekrar yıkayın ve arındırın. Nane ayaklarınızı ferahlatacak ve ödem oluşmasına engel olacaktır.

Ginkgo Biloba:  Ginko biloba Çin tıbbı tarafından yaygın şekilde kullanılır. Ayak ve bacaklarda su toplamasından kaynaklanan şişkinliklere karşı etkili olduğu düşünülmektedir.

Sigarayı bırakın: Sigaranın sağlığa verdiği zararlarını zaten yazmıyoruz bile, sigaranın neden olduğu bazı hastalıklar da ayakların şişmesiyle kendisini gösterir.

Aşırı tuzdan kaçının: Tuzun fazlası ödem oluşmasına neden olur. Bunun yanında kafeinli, asitli içecekler de zararlıdır.

Bol sıvı tüketin: Bol su tüketmeye çalışın.  Su yardımıyla şişe neden olan zararlı maddelerin daha kolay şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olursunuz.

Magnezyum takviyesi: Magnezyum eksikliği genelde ayak ağrıları ve ayak şişi ile kendisini gösterir. Günde yaklaşık olarak 350 mg magnezyum takviyesi yapılabilir.