Gebelik Testi Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Hamilelik şüphesi olduğunda her anne adayı gebelik testi yaptırmayı düşünür. Peki gebelik testi nasıl ve ne zaman yapılmalıdır ?

Hamilelik sonrasında dört günü geçmiş döllenmiş yumurta HCG adı verilen bir hormon salgılamaktadır. Bu HCG hormonuna insan koryon gonadotropini adı da verilir. Hamilelikten sonra salgılanmaya başlanan bu HCG hormonu anne adayının vücuduna yayılmaktadır. İlk etapta kanda bulunan HCG daha sonra idrara da geçmektedir. Bu nedenle gebelik testleri kanda yapılabildiği gibi idrarlada yapılabilmektedir.

İdrar örneğinin alınması kan alınmasından daha pratik ve kolay olduğundan evde yapılan gebelik testleri idrardan yapılmaktadır.
Buradaki önemli konu sabah ilk idrardan yapılacak olan gebelik testinin daha güvenilir olduğunun bilinmesidir. İdrar ile yapılan gebelik testlerinin temel amacı HCG hormunu ile HCG antikoru arasında oluşan reaksiyonun tespit edilmesidir.
Gebelik testi esnasında ilk reaksiyonun gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemek için ikinci bir reaksiyona ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da bir renk değişimi varlığının incelenmesiyle ortaya konur. Evde yapılan ve eczanelerde kolaylıkla bulunabilen idrar gebelik testleri bu şekilde sonuç vermektedir.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır ?

Evde gebelik testi yapan anne adaylarının sabah ilk idrarlarını temiz bir kaba yapmalı ve gebelik testi ile idrarlarını temas ettirdikten sonra, renk

Evde Gebelik Testi
Evde Gebelik Testi

değişimini gösteren bir çizginin varlığını tespit ederek gebe olup olmadıklarını anlamaktadırlar.
Buradaki önemli nokta da ,özellikle gebeliğin ilk zamanlarında bazı gebelik testleri negatif sonuç verebilir. Bu gibi durumlarda gebelik belirtileri ve adet görmeme devam ediyorsa bir Kadın Doğum uzmanına başvurulmalıdır.
Kadın Doğum uzmanı gerekirse kan testi ve ultrason gibi yöntemlerle gebelik yönünden incelemeler yapabilir. Aynı şekilde gebelik testi pozitif ise  ileri tetkik ve inceleme için de bir Kadın Doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Evde yapılan gebelik testleri adetin gecikmesinden 1 hafta sonra yapılır ise anlamlı sonuçlar verebilir. Özellikle adetin gecikmesinden 7 gün sonrasında evde yapılan gebelik testleri, usulüne uygun bir şekilde yapıldığı takdirde % 90 ve üstü doğru sonuç vermektedir. Gebelik testi, laboratuvarda, hastanede,  klinikte veya doktor nezaretinde de yapılabilir.
Bunun için de ideal olan ortalama 1 haftalık bir adet gecikmesidir.
Doktor tarafından genellikle kanda yapılan Beta HCG testi denilen gebelik testleri istenir.  Bu test hızlı ve kesin sonuç verdiğinden dolayı oldukça güvenilirdir.

Dış Gebelik ve Gebelik Testleri:

   Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın fallop tüpünde ya da rahim dışında bir yerde gelişmeye başladığı gebelik durumudur. Dış gebelikte, idrar ile yapılan gebelik testleri negatif olabilmesine rağmen kadında tüm gebelik belirtileri görülebilir. Dış gebelikte kanla yapılan gebelik testleri daha hassastır ve gebeliği teşhis edebilir. Dış gebelik potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olduğu için kanda yapılan Beta HCG testleri annenin sağlığı için çok önemlidir.